TEL. 22 59 00 700

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom 2021

"Działając budzimy nadzieję"

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2021 roku w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36 w Warszawie odbędzie się konferencja dla realizatorów trzeciego celu operacyjnego Narodowego Programu Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Działając budzimy nadzieję”.

Wydarzenie organizuje Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Organizatorzy proponują w tym roku tryb hybrydowy – można uczestniczyć przychodząc na miejsce wydarzenia albo oglądać transmisje na profilu YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Rocznie w Polsce ginie dwa razy więcej osób w wyniku samobójstw niż w wypadkach samochodowych. W 2020 roku życie odebrało sobie 5165 Polaków. Każda cyfra oznacza osobistą tragedię, a nie suchą liczbę w statystykach. Dlatego tak ważne jest propagowanie działań prewencyjnych i profilaktycznych poprzez zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej problemu samobójstw oraz wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy, że chociaż niezbędne jest specjalistyczne leczenie oraz wsparcie psychologa, każdy z nas może udzielić psychicznej „pierwszej pomocy” w momencie kryzysowym.

W trakcie wydarzenia opowiemy o sposobach wsparcia, które można zaoferować osobom w kryzysie samobójczym. W tym celu na wydarzenie zaprosiliśmy gości, którzy podczas trzech paneli dyskusyjnych omówią konkretne aspekty pomocy oraz wyzwań związanych z prewencją i profilaktyką zachowań samobójczych. Po każdym panelu słuchacze będą mieli możliwość zadawania pytań.

Równolegle do paneli przez cały czas trwania wydarzenia, każdy potrzebujący rozmowy uczestnik będzie mógł skorzystać z konsultacji u dyżurujących w pokojach wsparcia specjalistów na miejscu wydarzenia.

Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają catering i lunch.

W razie pytań prosimy o kontakt na adres mailowy: kampania@zwjr.pl

Rejestracja na wydarzenie: https://npz3.pl/index.php/konferencje/rejestracja/

Harmonogram wydarzenia

11:00 – 11:10 otwarcie dr Daria Biechowska
11:10 – 11:15 Życie warte jest rozmowydr Halszka Witkowska
11:15 – 12:45 panel dyskusyjny: Jak pomagać. Czym jest psychiczna pierwsza pomoc?
paneliści: Marlena Stradomska, Jolanta Palma, Małgorzata Łuba, Renata Chronowska 
prowadzący: ks. Tomasz Trzaska
12:45 – 13:15 przerwa lunchowa
13:15 – 14:45 panel dyskusyjny: Jak wspierać na odległość? 
paneliści: Natalia Bielak, Ryszard Jabłoński, Lucyna Kicińska 
prowadzący: Aleksandra Kielan
14:45 – 15:00 przerwa kawowa
15:00 – 16:30 panel dyskusyjny: Jak mówić o samobójstwie? 
paneliści: dr Halszka Witkowska, dr Michał Oleszczyk, Angelika Friedrich prowadzący: Maciej Kaliciński

Prowadzący wydarzenie: prof. Adam Czabański

Facebook